Szymborski: Kto prywatyzował III RP?

Czytając o kontaktach Piotra Nisztora ze służbami specjalnymi i jego „słabości” do przecieków oraz nagrań, nasuwa się pytanie, czy współautorów książki „Nietykalni – kulisy polskich prywatyzacji. Prawdziwa historia gospodarcza III RP” nie było więcej?

Przez ponad dwa i pół roku „dziennikarskiego śledztwa” autorzy książki wymienieni na jej okładce, czyli Piotr Nisztor i Wojciech Dudziński próbowali dociec, w jaki sposób zniknęły miliardy złotych wspólnego majątku Polaków. Czy im się to udało? I tak, i nie.

Piotr Nisztor pisze we wstępie, podczas pisania książki przedarł się przez tysiące dokumentów, z których nie wszystkie były do tej pory znane, badał też (cokolwiek to znaczy) archiwa sądów i Ministerstwa Skarbu oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Nisztor, współautor książki „Nietykalni – kulisy polskich prywatyzacji. Prawdziwa historia gospodarcza III RP”, którą napisał wespół z analitykiem Wojciechem Dudzińskim przyznaje, że impulsem do napisania tej książki „była sprawa prywatyzacji STOEN i PLL LOT, charakterystyczna dla „ciemnej strony historii gospodarczej III RP”.

Bez wątpienia atutem tej książki jest ukazanie spektrum patologii prywatyzacji, otoczonej wianuszkiem afer oraz ludzi służb specjalnych, dawnego i obecnego systemu. Nisztor wraz z Dudzińskim opisują wątki, które do tej pory znane były niektórym policjantom i prokuratorom.

Klamrą spinającą opisywane przez autorów historie, jest zatrzymanie w 2011 roku przez CBA byłego szefa UOP generała Gromosława Czempińskiego. Usłyszał zarzut korupcji przy prywatyzacjach STOEN oraz PLL LOT. Razem z nim zatrzymano też kilka innych wpływowych osób: Andrzeja Piechockiego, inwestora giełdowego i doradcę byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka, Piotra Dubno, byłego członka zarządu PLL LOT, Mariusza Pilewskiego, biznesmena i wspólnika w interesach Piechockiego oraz znanego warszawskiego prawnika Michała Tomczaka. Postawione im zarzuty dotyczyły nie tylko korupcji, ale także prania brudnych pieniędzy. Ich nazwiska pojawiają się niemalże w każdym rozdziale opowieści o prywatyzacji lat 90. ub. stulecia.

Cała treść artykułu Gazeta Bankowa gb.pl

© 2009 - 2019 Fraud Control - Dochodzenia gospodarcze – Fraud Control. Strony internetowe SeoSign.